Дослідно-пошукова діяльність дошкільнят

Активізувати пізнавальну діяльність дітей можна шляхом залучення їх до дослідів. Досліди сприяють розвиткові спостережливості, елементів логічного мислення, формуванню у дітей пізнавального інтересу до природи, усвідомленню причинно-наслідкових зв'язків.

У ході дослідно-пошукової діяльності розкривається причина певного явища, діти мають змогу самостійно висловити своє судження і зробити висновки. У дослідницькій роботі пошукове завдання виконується практично, що відповідає наочно-дієвому типу мислення дітей дошкільного віку. Але дорослим не слід забувати, що здатність бачити невідоме залежить від попереднього досвіду малюків. Діти вже повинні мати найпростіші знання про світ природи. Також часто дорослі роблять висновки за дитину, не даючи їй можливість висловитися. Дитина може міркувати помилково, не виправляйте її одразу, хай на власному досвіді у ході експерименту переконається в хибності власної думки. Висловлюючи припущення у своїх міркуваннях, дошкільнята повинні почуватися вільно, розкуто, навіть якщо сумніваються в істинності своїх суджень. Ось приклади простих та цікавих дослідів, що допоможуть дорослим разом з дітьми зрозуміти логіку в природі.

"Як краплинка стала крижинкою". У різних склянках готуємо кольорову воду кімнатної температури (воду підфарбовуємо аквареллю), пропонуємо дітям відчути на дотик властивості води - мокра, тепла, тече, нею можна помити руки. Виливаємо воду з різних склянок у спеціальні формочки для льоду, ставимо їх у морозильну камеру або на вулицю (взимку, якщо є мороз). Через деякий час розглядаємо різнокольорові льодяні фігурки, вивчаємо властивості льоду - холодний, твердий, не тече, тане в теплих руках. Ряд формочок залишаємо в теплі, що з ними станеться - розтанули, перетворилися у воду; ті формочки, що залишилися на холоді - не змінили свого стану. Таким чином знайомимо малят з різними станами води (рідина, тверде тіло), їх відповідними властивостями, підводимо до розуміння значення температури в цих перетвореннях.

"Звідки взялася сіль". Потрібно розчинити 4 столові ложки солі у склянці води, вилити цей розчин у прозору місткість (краще миску) об'ємом біля 2 літрів. Залишити цю миску в затишному місці на 3-4 тижні, поки вода не випарується. На дні миски утворяться кристали солі. Розповісти дітям про процес утворення солі, спонукати їх до власних висновків. Родовища солі утворюються на місці невеликих водоймищ, розташованих недалеко від моря, звідки туди потрапляє солона вода. Ця вода поступово випаровується, а на дні, як і в мисці, відкладаються кристали солі. Можна запитати дітей і про значення солі в житті людини.

"Знайомимось зі світлячком". Діти дуже полюбляють почувати себе дослідниками, запропонуйте їм відчути себе відкривачами нового виду комах. Візьміть банку, покладіть туди їжу (листя) і краплинки води для пиття і самого світлячка, банку закрити прозорою плівкою з маленькими дірочками або марлею. За світлячком цікаво спостерігати в темряві. Підведіть дітей до таких висновків: комахам потрібно харчуватися, комахи відіграють значну роль в житті природи. Але пам'ятайте, довго тримати комаху в банці неможна.

Категорія: Дитина у природному довкіллі | Додав: karamanuch (2019-08-14)
Переглядів: 196 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar